03.08.2014 – Szósta konkurencja

Pisząc te słowa jadę samochodem wioząc szybowiec z pola. Dostaliśmy dość ambitną trasę – 355km:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/483_15m_tsk.htm

Oczywiście taka odległość nie jest niczym niezwykłym dla szybkich szybowców klasy 15m. Jednak niestety ogromna burza przykrywająca znaczną część trasy uniemożliwiła jej ukończenie. W dalszym ciągu byliśmy pod wpływem wilgotnej masy powietrza o dość dużym gradiencie od ziemi do wyższych partii atmosfery, co zazwyczaj tworzy ryzyko powstawania wypiętrzonych chmur i burz. Ze względu na świadomość ryzyka odeszliśmy całą trójką możliwie wcześnie na trasę. Tym razem nawet nie traciliśmy zbytnio czasu na szukanie siebie w powietrzu. Z tego powodu pierwsze kilomery leciałem w słabych noszeniach, rzadko przekraczających 1 m/s. Dopiero za Krotoszynem wleciałem pod noszącą część budującej się właśnie burzy. Okazało się, że jest to dobrze pracujący wałek tej burzy, który dawał noszenia rzędu 4 m/s. Ale za to trasa w strnę pierwszego punktu zwrotnego była już w strefie bardzo silnego opadu, co chwila rozświetlanego przez błyskawice. Jedyną rozsądną opcją było kontynuowanie lotu pod wspaniale noszącymi chmurami wałka burzowego układającego się mocno na południe od „kreski” i posiadanie nadzieji na ominięcie burzy lub na trafienie luki.

20140803_150652[1]

Dopiero mniej więcej na południe od Kępna skręciłem w lewo w kierunku punktu i wykonałem powolny przeskok skrajem burzy, w opadzie deszczu. W pewnym momencie błyskawica pojawiła się tak blisko, że wyraźnie widziałem miejsce uderzenia, w którym jeszcze chwilę po uderzeniu pioruna coś się żarzyło.

20140803_150632[1]

Przed Wieluniem doleciałem na 700 metrach do krążącego pod jeszcze w miarę ładnie wyglądającymi chmurami Sebastiana. Udało się, mamy noszenie. Tam wykręciłem maksymalną możliwą wysokość i poleciałem zaliczyć punkt zwrotny. Jacek doleciał do nas niżej, ale jego już nie zabrało. Musiał lądować jeszcze przed punktem. Trasa do drugiego punktu znajdowała się w obszarze całkowicie zacienionym przez chmury wysokie będące kowadłem ominiętej właśnie burzy. Lecąc już razem z Sebastianem próbowaliśmy przedłużyć lot krążąc w noszeniach rzędu 0.2 m/s. Ostatecznie siadłem w polu pomiędzy Wartą i Błaszkami.

20140803_195429[1]

W trakcie drogi powrotnej, kawałek za Pleszewem w stronę Jarocina spotkaliśmy bardzo przykre zdarzenie. Samochód ciągnący przyczepę szybowcową wypadł z drogi i uderzył w dom mieszkalny. Wracającymi z pola Węgrami wyskoczył na drogę pies. Kierowca chciał go ominąć i stracił panowanie nad samochodem. Na szczęście nikomu nic poważniejszego się nie stało, ale samochód i przyczepa z szybowcem bardzo mocno ucierpiały. Zatrzymaliśmy się, aby pomóc, głównie w porozumieniu pomiędzy poszkodowanymi, właścicielami domu oraz policjantami. Dopiero po 2 w nocy ruszyliśmy dalej do Leszna. Dobrze, że organizatorzy ogłosili na jutro dzień odpoczynku.

Wyniki z dzisiejszej konkurencji:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/483_15m.htm
Wyniki łączne po dzisiejszej konkurencji:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/483_15m_tot.htm

Łukasz